پنجشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-12-08
کد خبر: 10804 |
تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۶ |
28 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

مدیرکل امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه به ۱۶۴ نشریه مبلغ ۳ هزار و ۷۷۵ میلیون تومان اعتبار تشویقی پرداخت شد، گفت: نشریات علمی برای نمایه‌سازی نیاز به پیش‌نیازهایی دارند که رعایت آن دشوار نیست. به گزارش ادراک خبر، دکتر محسن شریفی امروز در پنجاه و ششمین نشست معاونان پژوهش و […]

مدیرکل امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه به ۱۶۴ نشریه مبلغ ۳ هزار و ۷۷۵ میلیون تومان اعتبار تشویقی پرداخت شد، گفت: نشریات علمی برای نمایه‌سازی نیاز به پیش‌نیازهایی دارند که رعایت آن دشوار نیست.

به گزارش ادراک خبر، دکتر محسن شریفی امروز در پنجاه و ششمین نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز و موسسات آموزش عالی کشور که با موضوع «برنامه‌های اجرایی تحقق فرمان مقام معظم رهبری در سال پیش‌رو» در محل سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، دیپلماسی و اثربخشی پژوهش‌ها را دو برنامه کلان دفتر امور پژوهشی وزارت علوم دانست و افزود: یکی از حوزه‌های مهم این دفتر توجه به نشریات است که در حال حاضر ۱۴۴۰ نشریه در سیستم ارزیابی سالانه وزارت علوم وجود دارد.

وی با بیان اینکه در گروه نشریات علمی چهار برنامه مدنظر است، گفت: توسعه کمی هدفمند و ایجاد نشریات در حوزه‌های مختلف، ارتقای کیفیت، ارزیابی و رتبه‌بندی نشریات علمی، بین‌المللی شدن و حضور در نمایه‌های معتبر، حمایت مالی نشریات بر اساس اعتبار متمرکز و نظام دسترسی باز از جمله برنامه‌های این گروه به شمار می‌رود.

وی با اشاره به وضعیت نشریات نمایه‌سازی شده داخلی در خارج از کشور، یادآور شد: در مجموع ۴۳ نشریه در وب آو ساینس/ Wos- ESCI نمایه شده‌اند که از این تعداد ۸ نشریه متعلق به دانشگاه‌ آزاد، ۲۴ نشریه مربوط به دانشگاه‌ها و ۵ نشریه مربوط به پژوهشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و ۶ نشریه مربوط به انجمن‌های علمی می‌شود.

شریفی خاطرنشان کرد: تعداد نشریات نمایه‌سازی شده در اسکوپوس در مجموع ۱۰۹ نشریه است که بیشترین تعداد با ۶۰ نشریه مربوط به دانشگاه‌ها و پس از آن ۲۱ نشریه مربوط به پژوهشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، ۱۵نشریه مربوط به انجمن‌های علمی و ۱۳ نشریه مربوط به دانشگاه آزاد است‌.

شریفی به تعداد نشریات نمایه‌سازی شده در پایگاه دوآج DOAJ اشاره کرد و گفت: در مجموع ۶۵۸ نشریه در پایگاه دوآج نمایه‌سازی شده است‌. این تعداد در اردیبهشت ۱۴۰۱ به ۶۹۰ نشریه افزایش یافته است.

به گفته وی، تعداد نشریات جدید نمایه شده در پایگاه دوآج شامل ۳۲ نشریه است.

شریفی با تاکید بر رعایت اصول شفافیت در نمایه‌سازی نشریات، خاطر نشان کرد: در دنیا بر وحدت رویه برای نمایه‌سازی نشریات تاکید شده است که این وحدت رویه شامل رعایت اصول شفافیت و بهترین عملکرد در انتشارات علمی می‌شود.

به گفته وی وب سایت، نام نشریه، فرایند داوری، مالکیت و مدیریت، نهاد هدایت کننده، روند کشف و برخورد با موارد احتمالی تخلفات پژوهشی، اخلاق نشر و دسترسی به مقالات از جمله اصول شفافیت در انتشارات علمی به شمار می‌رود.

شریفی به مراحل مورد نیاز برای ورود به نمایه‌های بین‌المللی اشاره کرد و ادامه داد: نمایه‌سازی نشریات با رعایت اصول شفافیت کار آسانی است، ولی برای نمایه سازی نیاز به مراحلی است که از جمله می‌توان به ثبت نشریه در نمایه استنادی گوگل اسکولار به روش خودکار، اخذ DOI برای تمام مقالات به‌ویژه ۴ سال اخیر، تنوع در توزیع جغرافیایی سردبیران و نویسندگان، عنوان چکیده و منبع انگلیسی به زبان انگلیسی، نمایه‌سازی در پایگاه‌های تخصصی، درج نشریه در پابلونز جهت ثبت داوری‌ها و اقدام جهت نمایه دوآج برای نشریات دسترسی آزاد می‌شود.

به گفته شریفی، وزارت علوم از نشریات علمی بر اساس ارزیابی‌های سالانه در سال ۹۹، مبلغ ۵ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال حمایت کرده است.

شریفی از اعطای اعتبارات تشویقی به نشریات دارای نمایه بین‌المللی و رتبه الف در اسفند ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: از ۸۴ نشریه دارای نمایه بین‌المللی به مبلغ ۲ هزار و ۸۶۰ میلیون تومان حمایت شد. ۸۰ نشریه دارای رتبه الف با مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان مورد حمایت قرار گرفتند که در مجموع به ۱۶۴ نشریه به مبلغ ۳ هزار و ۷۷۵ میلیون تومان اعتبار تشویقی پرداخت شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط ادراك خبر در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!