پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-12-01
کد خبر: 11576 |
تاریخ انتشار : ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۳ |
35 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

خطیب زاده؛ سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: اهالی رسانه و خرد اجازه ندهند که در موضوع مذاکرات؛ در بازی‌ای که برخی در واشنگتن و سرزمین‌های اشغالی طراحی کردند قرار گیرند. به گزارش گروه بین الملل ادارک خبر؛ «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (دوشنبه) ۱۹ اردیبهشت ماه در نشست […]

خطیب زاده؛ سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: اهالی رسانه و خرد اجازه ندهند که در موضوع مذاکرات؛ در بازی‌ای که برخی در واشنگتن و سرزمین‌های اشغالی طراحی کردند قرار گیرند. به گزارش گروه بین الملل ادارک خبر؛ «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (دوشنبه) ۱۹ اردیبهشت ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اهالی رسانه و خرد اجازه ندهند که در موضوع مذاکرات؛ در بازی‌ای که برخی در واشنگتن و سرزمین‌های اشغالی طراحی کردند قرار گیرند.
سعید خطیب زاده در پاسخ به پرسشی درباره موضوع خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه‌های تروریستی گفت: آن چه میان ایران و آمریکا درباره اطمینان از بازگشت قابل راستی آزمایی به برجام باید انجام شود به یک موضوع مثل تحریم‌های سپاه، فرو نکاهید.
وی افزود: اجازه ندهید با ساده سازی موضوع و مقصر نمایی، این سیاست‌ها که در چارچوب جنگ روانی انجام می‌شود بازنشر شود.
خطیب زاده تاکید کرد: آن چه میان ایران و آمریکاست این است که واشنگتن باید به حقوق ملت ایران، طبق قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام احترام گذارد و رعایت کند.
چرخه کامل انتفاع اقتصادی ما در برجام باید رعایت شودسخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: پس از لغو تحریم‌ها باید حقوق کامل ملت ایران که آمریکا تضییع کرده است استیفاء و چرخه انتفاع کامل اقتصادی ما از برجام رعایت شود.
سعید خطیب زاده در نشست خبری افزود: حقوق ملت ایران باید طبق قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام حفظ شود.
وی تاکید کرد: ما اجازه نمی‌دهیم مولفه‌های فشار حداکثری که آمریکا برای از بین بردن هرگونه انتفاع چرخه اقتصادی ما وضع کردند باقی بماند.
اقای خطیب زاده در پاسخ به این پرسش که چرا درباره موضوعات پاقی مانده در مذاکرات پاسخ روشن داده نمی‌شود اظهار داشت: اگر مقامات ما یا برخی کشور‌ها برخی نکات را نمی‌گویند به این علت است که هنوز در حال گفتگو هستیم.
وی افزود: اساسا در مذاکره تا وقتی که به نتیجه نرسد بسیاری از موضوعات را در فضای عمومی نمی‌شود گفت، زیرا مخل مذاکرات است.
خطیب زاده: سفر مورا به تهران نشانگر مسیر درست مذاکرات استسعید خطیب زاده در پاسخ به پرسش خبرنگار صدا و سیما در خصوص علت سفر «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران برغم ادامه بدعهدی‌های آمریکا اظهار داشت: مذاکرات ایران و ۱+۴ تا به امروز بدون وقفه ادامه داشته و تبادل پیام‌ها میان ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا انجام می‌شود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: لازم بود پیشنهاد بورل و استقبال امیرعبداللهیان دیدار حضوری انجام شود. رایزنی‌هایی در تهران انجام شود. با باقری ملاقات خواهد داشت. البته دستورکار گفتگو‌ها تقریبا در تهران روشن است امیدواریم بتوانیم بعد از انجام گفتگو‌ها نتیجه را بهتر اعلام کنیم.این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: حضور مورا نشان می‌دهد ما گفتگو‌ها را در مسیری که باید انجام شود همچنان پیگیری کردیم و به رغم اقدامات ضد دیپلماسی توسط سنا و کنگره ایران و ۱+۴ به دیپلماسی و دستیابی به توافق خوب و قابل اتکا پایبند بوده‌اند. اگر آمریکا آنچه از ما گرفته را برگرداند و حقوق ضایع شده ملت ایران را بپذیرد می‌توانیم فردای بعد از برگشت مورا به وین بازگردیم. سفر مورا این گفتگو‌ها را در مسیر درستی قرار می‌دهد.
سفر بشار اسد به تهرانوی همچنین درباره سفر بشار اسد به تهران بیان کرد: سفر بشار اسد چند ماهی بود که در حال تنظیم بود و برای این سفر اعلام آمادگی داشت و شرایط باید مهیا می‌شد که دیروز همراه با هیأت عالیرتبه وارد تهران شد. دو ملاقات با رئیس جمهور و یک ملاقات در محضر مقام معظم رهبری بود. دیداری بین امیرعبداللهیان و همتای سوری انجام شد و ملاقات سه جانبه بین وزرای خارجه دو کشور و وزیر راه به عنوان رئیس کمیسیون مشترک برگزار شد. امیدواریم این سفر بنیان جدیدی را برای ارتقای روابط ایجاد کند.
اظهارات جوزپ بورل درباره بن بست در مذاکرات وین سعید خطیب زاده درباره اظهارات «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره بن بست در مذاکرات وین و این‌که آیا ایران معتقد است بن بستی در مذاکرات ایجاد شده؟ گفت: آنچه در وین اتفاق افتاده متوقف است در بعد تصمیمات واشنگتن بین ایران و ۱+۴ جمع بندی انجام و متن بین ما توافق شده و آنچه باقیمانده آمریکا باید پاسخ دهد. آمریکا قرار نیست هدیه‌ای به ایران بدهد. حقوقی از ملت ایران ضایع کرده و از جیب ملت ایران چیز‌هایی برداشته باید بازگرداند و اگر چنین شود می‌توان گفت مذاکرات در دسترس است. من نمی‌گویم بن بست. تصمیم واشنگتن به راحتی می‌تواند توافق را در وین محقق کند.سفر امیر قطر به تهران
خطیب‌زاده سفر امیر قطر به تهران را تأیید کرد و گفت: این سفر بزودی انجام می‌شود و دستورکار دوجانبه و منطقه‌ای و رایزنی درباره موضوعات دوجانبه است. قرار است رئیس جمهور کشورمان نیز بعد از این سفر، به یکی از کشور‌های حوزه خلیج فارس سفر کند.سخنگوی وزارت خارجه درباره مذاکرات وین اظهار داشت: به صراحت عرض می‌کنم خطوط تعیین شده که توسط مراکز راهبری و عالی نظام درباره مذاکرات است تا به امروز رعایت شده و به همین خاطر است که امروز در این نقطه قرار دهیم. اهالی رسانه اجازه ندهید در این بازی طراحی شده برخی در واشنگتن و سرزمین‌های اشغالی قرار بگیرید. فرونکاهید آنچه بین آمریکا و ایران درباره بازگشت قابل راستی آزمایی شده در برجام به یک موضوع خاص یعنی سپاه است. بازنشر این سیاست‌ها که برخی مراکز جنگ روانی انجام می‌دهند، نباشند. این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: همین که مورا به ایران می‌آید و بورل تماس می‌گیرد نشان می‌دهد مسیر مذاکرات در حال انجام است.دادگاه حمید نوری در سوئد صلاحیت ندارد
وی درباره وضعیت حمید نوری و ارتباط آن با پرونده جلالی و درخواست وزارت خارجه سوئد از عدم سفر شهروندان سوئدی به ایران بیان کرد: جلالی به جرم جاسوسی مدت‌ها ست در ایران دستگیر و حکمش صادر و درخواست بازنگری کرده که در حال بازنگری است وخسارات عمده‌ای هم زده است. این‌که درباره نوری طراحی می‌شود و گروهک شکست خورده منافقین دامی را پهن می‌کند و شاهد می‌آورد و دادگاه را سیاسی می‌کند و دولت سوئد اجازه می‌دهد و سیاسی می‌کند، شک ما را برمی‌انگیزد که چگونه این اتفاقات رخ می‌دهد.خطیب‌زاده تصریح کرد: این‌ها هیچ ارتباطی به هم ندارند و اگر هست طرف سوئدی می‌خواهد این ارتباط را برقرار کند. دادگاه نوری صلاحیت نداشته و حقوق اولیه آقای نوری رعایت نشده است. متاسفانه دولت سوئد توجه نکرده وباید هر چه زودتر به مسیر درست برگردد. فکر نکند با این گروکشی‌ها موضوع جلالی فراموش می‌شود. موضوع جلالی جاسوسی است و در مسیر خوب پیگیری می‌شود. مذاکرات ایران و عربستان
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت که در خصوص مذاکرات ایران و عربستان از دور قبلی در بغداد تحول خاصی رخ نداده است و اگر تحولی رخ دهد اطلاع رسانی می‌شود.وی همچنین بیان کرد: همه تلاش خود را کرده و می‌کنیم که هر چه زودتر گفتگو‌ها بین روسیه و اوکراین به پایان جنگ بینجامد. نباید اجازه دهیم این بحران با طراحی‌های سیاسی از دست خارج شود و نگران هستیم و این نگرانی را به دو کشور منتقل کرده‌ایم.سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره سفر انریکه مورا به تهران بیان کرد: فعلا کارویژه مورا انتقال پیام است و قرار نیست اتفاق جدیدی رخ دهد. باید منتظر باشیم ایشان به همراه خود در تهران حاضر خواهد بود. فعلا تنها ملاقات قطعی با باقری است و درخواست‌هایی را داخل و بیرون وزارت خارجه داشته است.سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی بیان کرد: وزارت خارجه موضوع و اهمیت بسیار زیاد مهاجران را به صورت مکتوب و شفاهی اعلام کرده است و نظرات خود را در این خصوص مکتوب سازمان فرابخشی و فراوزارتخانه‌ای داشته باشیم. یکی از معضلات در موضوع مهاجران این است که دارای مشکلات متعددی هستند که در چند سازمان پیگیری می‌شود. وزارت خارجه از مدت‌ها قبل این موضوع را به عنوان موضوع اساسی و درست پیگیری و اعلام موضوع کرده است.خبرنگاری از خطیب‌زاده پرسید که آیا در مذاکرات با عربستان به بحث یمن هم پرداخته شده که وی گفت: یکی از موضوعاتی که با سعودی‌ها بحث شده موضوعات منطقه‌ای است. هر چند پرونده‌های اختلافی داشتیم و طبیعی است تمام موضوعات منطقه گفتگو شود.
خروج هموطنان ایرانی از مولداوی
خطیب‌زاده درباره خروج هموطنان ایرانی از مولداوی بیان کرد: سفارت ایران در اوکراین و آکردیته در مولداوی اطلاعیه‌ای را صادر و از ایرانی‌های که ضرورتی به حضور ندارند مولداوی را ترک کنند. متاسفانه در اوکراین زمانی که جنگ رخ داد با مشکلی مواجه بودیم که کار وزارت خارجه را خیلی سخت کرد. البته یکی از نقاط موفق دیپلماسی کنسولی ایران خارج کردن تمامی اتباع ایرانی از اوکراین بود. مشکلی که داشتیم بسیاری از اطلاعیه‌ها را ایرانیان مقیم اوکراین جدی نگرفتند و امیدواریم در این موضوع توجه جدی داشته باشند. گسترش جنگ نگرانی‌های ما را مضاعف می‌کند.
سفر رئیس پارلمان عراق به تهرانوی درباره سفر «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق به تهران هم اظهار داشت: برای ایران وضعیت مردم عراق و مراودات تجاری و اقتصادی بسیار مهم است عراق یکی از شرکای تجاری ماست که به رغم سنگ اندازی‌هایی است که آمریکا و تحریم‌ها درست کرده است. در موضوع ارائه خدمات و انرژی تصمیم قطعی داریم که براساس درخواست دولت عراق انجام دهیم راه‌حل‌هایی پیدا شده و امیدواریم گفتگو‌ها به نتیجه برسد. سفر الحلبوسی حائز اهمیت بود و درباره پروژه‌هایی که معطل مانده گفتگو شد. توضیحاتی درباره آخرین وضعیت عراق در مالاقات با امیرعبداللهیان داه شد امیدواریم شاهد انتقال هرچه سریع‌تر قدرت در عراق باشیم.
آزادسازی منابع ارزی ایران در خارج از کشور سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره آزادسازی منابع ارزی ایران در خارج از کشور نیز بیان کرد: از بانک مرکزی هم بپرسید. ما معطل هیچ طرف ثالثی برای آزادسازی منابع خود نماندیم. تاکنون منابعی که آزاد کردیم به صورت مستقل بوده و این مسیر همچنان در حال پیگیری است.
 
 

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط ادراك خبر در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!