چهارشنبه, ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-04-24
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 4727 |
تاریخ انتشار : ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۷:۱۷ |
287 بازدید
۰
2
ارسال به دوستان
پ

شهرداری گرگان به عنوان یکی از تیم‌های قدیمی و پرطرفدار بسکتبال ایران از چند دهه قبل به تیمداری در سطح اول این رشته مشغول بود و پس از سال ها تلاش فصل گذشته برای اولین بار به عنوان قهرمانی لیگ برتر بسکتبال رسید و نام خود را در تاریخ این رشته ماندگار کرد. یکسال و […]

شهرداری گرگان به عنوان یکی از تیم‌های قدیمی و پرطرفدار بسکتبال ایران از چند دهه قبل به تیمداری در سطح اول این رشته مشغول بود و پس از سال ها تلاش فصل گذشته برای اولین بار به عنوان قهرمانی لیگ برتر بسکتبال رسید و نام خود را در تاریخ این رشته ماندگار کرد.

یکسال و هفت روز بعد از اولین قهرمانی به یادماندنی گرگانی ها در لیگ برتر، یکبار دیگر کوچه و خیابان های گلستان از تکرار قهرمانی تیم شهرداری در لیگ برتر بسکتبال شادمان شد تا ثابت شود که تصاحب جام قهرمانی برای این تیم ریشه دار، اتفاقی نبود و بسکتبال ایران باید از این پس برای گرگان جای ویژه و جایگاه مخصوصی قائل باشد.

حیف که تماشاگران نیستند

هراس اصلی تیم های بسکتبال از رویارویی با شهرداری گرگان در خانه این تیم، هزاران هوادار این تیم بودند که سالن امام خمینی گرگان را به جهنمی غیرقابل تحمل برای حریفان تبدیل می کردند.

تشویق های بی امان و فریادهای توقف ناپذیر هواداران، همواره مورد توجه تیم های میزبان بود و آن ها علاوه بر تحلیل و تجزیه تیم شهرداری همواره به دنبال راه فراری برای نجات از دست تماشاگران بودند.

گسترش شیوع کرونا و برگزاری لیگ برتر به صورت متمرکز، همان خواسته قلبی و آرزوی دیرینه تیم های لیگ برتر بسکتبال بود تا خیال آن ها را از رویارویی با تماشاگران گرگانی راحت کند اما نکته جالب و عجیب ماجرا آنجاست که دقیقا در دوسالی که لیگ برتر به صورت متمرکز در تهران برگزاری می شود، گرگانی جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سربردند.

آیا بازیکنان تیم شهرداری در حضور تماشاگران دچار استرس شده و نمی توانستند بازی همیشگی خود را انجام دهند، بازیکنان با قهرمانی می خواستند مزد حمایت چندین ساله تماشاگران را به آن ها بدهند یا به خدمت گرفتن بازیکنان توانمند داخلی و خارجی از عوامل اصلی قهرمانی بود؟

شاید بهترین پاسخ به این سوال، تقویت فنی تیم، انسجام کادر فنی و بازیکنان و تلاش مجموعه تیم برای اهدای بهترین هدیه به هواداران گرگان باشد .

بررسی نتایج بازی های خانگی شهرداری گرگان در سال های گذشته نشان می دهد، فرضیه دچارشدن اضطراب بازیکنان شهرداری به دلیل حضور پرتعداد هواداران خودی، مردود است چرا که این تیم همواره در بازی های خانگی نتایج درخشانی گرفت و حتی در بدترین روزهای خود، حریفی خطرناک و دشوار برای حریفان مدعی بود.

خارجی های خوب

غیرقابل انکار است که ۲ بازیکن خارجی تیم شهرداری گرگان به خصوص پری پتی، از عوامل اصل قهرمانی این تیم در لیگ برتر امسال و سال قبل بود.

پتی که فصل قبل با گل مشهور دست خدا، یک شبه نام و آوازه زیادی در ورزش ایران پیدا کرد، در این فصل هم بازیکن اثرگذار و غیرقابل انکاری بود که با کسب امتیازهای فراوان از ارکان قهرمانی تیم شهرداری به شمار می رفت.

بر خلاف بسیاری از خارجی هایی که در سال های اخیر به ورزش ایران آمدند و اثری جز دریافت پول های هنگفت بر جای نگذاشتند، پتی نمونه یک انتخاب درست و حساب شده است که معنای جدیدی از جذب بازیکن خارجی را به تیم های دیگر ورزش ایران نشان داد و آن ها را با زاویه دیگری از مدیریت صحیح ورزشی آشنا کرد.

اگر همه خارجی های ورزش ایران، کمی شبیه پتی ستاره چند فصل اخیر بسکتبال ایران بودند، مشکل هدررفتن بودجه های بیت المال به نام خرید بازیکن خارجی برطرف می شد.

پری پتی‌ گارد آمریکایی شهرداری گرگان حالا در نقش یک ستاره فراموش نشدنی برای مردم این شهر، دومین جام قهرمانی متوالی را در لیگ برتر ایران بالای سر برد.

پتی به‌عنوان گارد راس تیم شهرداری گرگان پای ثابت همه بازی‌ها و اکثر دقایق مسابقه بود و در بازی چهارم فینال ۴۱ امتیاز برای تیمش به‌دست آورد تا ستاره اصلی شهرداری گرگان در بازی قهرمانی لقب بگیرد.

“مهران” های خوش قدم

انگار تیم شهرداری گرگان به جز همه عوامل فنی و مالی و پشتیبانی، به یک “مهران” برای رسیدن به قهرمانی احتیاج دارد.

فصل گذشته این تیم گلستانی با مهران شاهین طبع به مقام قهرمانی رسید و جام قهرمانی این فصل را با مهران حاتمی بالای سر برد.

کیفیت فنی مربیان سال های اخیر به خدمت گرفته شده توسط شهرداری گرگان در رسیدن به قهرمانی این تیم انکارنشدنی است.

 ۲ مربی امتحان پس داده که با توجه به بازیکنان تیم شهرداری، مسوولیت فنی این تیم را پذیرفتند و با قهرمانی به یک فقصل حضور در گرگان خاتمه دادند اگر چه هنوز سرنوشت مربی این فصل این تیم معلوم نیست.

صدای مخالفان

همانطور که تیم شهرداری موافقان بسیار زیادی در گرگان دارد، برخی ها با استدلال کم اثر بودن حضور بازیکنان بومی در ترکیب تیم و صرفه هزینه فراوان از بودجه شورا، مخالفت تیمداری شهرداری در لیگ برتر بسکتبال هستند اما دلایل متعدد مدیریت شهری برای ادامه حمایت مالی از این تیم مانند درخواست فراوان مردم برای حفظ تیم، مسوولیت قانونی شهرداری و شورای شهر برای افزایش نشاط عمومی و ضرورت حفظ میراث چندین ساله از جمله دلایل شهرداری و شورای شهر گرگان برای ادامه فعالیت حرفه ای این تیم در لیگ برتر است.

شادمانی چندین ساعته جوانان گرگانی پس از قهرمانی تیم شهرداری در لیگ برتر، گوشه ای از اثرات فعالیت این تیم است که اگر برنامه ریزی برای بهره مندی بیشتر از فرصت های آشکار و نهان ورزش در توسعه نشاط عمومی مورد توجه قرار بگیرد، بر شدت و وسعت این اثرات افزوده خواهد شد.

در حسرت آسیا

شهرداری گرگان فصل گذشته با شایستگی قهرمان لیگ برتر بسکتبال ایران شد اما گسترش شیوع کرونا، برگزاری لیگ آسیا را متوقف کرد تا گرگانی ها با بدبیاری بزرگ پس از کسب اولین افتخار ماندگار تاریخ خود مواجه شوند.

در دومین تجربه کسب عنوان قهرمانی که مخاطرات کرونا در دنیا روز به روز کمتر می شود، رویای بازی در لیگ قهرمانان آسیا در حال تبدیل به تجربه ای فراموش نشدنی است که هواداران این تیم آرزو می کنند فرصت میزبانی از حریفان با حضور آنان روی سکوها در گرگان فراهم شود.

تدارک حرفه ای و قابل توجه مدیران تیم شهرداری برای تقویت و حفظ دوام و شخصیت تیمی، نگرانی هواداران از بازی شهرداری برای دفاع از اعتبار ورزش ایران به خصوص گلستان در آسیا را تا حد زیادی کاهش داده که یک شرط مهم آن، حفظ ترکیب تیم و در ادامه تقویت آن با جذب بازیکنان شایسته تر است.

حرف آخر

یکی از آرزوهای مردم گرگان برای تیم شهرداری، افزوده شدن بازیکنان بومی در ترکیب این تیم است.

اگر چه در ورزش حرفه‌ای، اتکای صرف به بومی گرایی قابل دفاع نیست اما توجه به رده‌های سنی پایه و قراردادن چند بازیکن در کنار ترکیب نامدار و با تجربه تیم، پشتوانه گرگان در سال‌های آینده را تقویت خواهد کرد.

گرگان به تعبیر هواداران تیم شهرداری ” پایتخت بسکتبال ایران” است و وجود استعدادهای فراوان حاضر در تیم ملی رده‌های سنی گوناگون در کنار هزاران هوادار مشتاق، این ادعا را ثابت می‌کند که تمرکز برای شناسایی استعدادهای جدید و فراهم کردن زمینه برای تجربه اندوزی آن‌ها می‌تواند این شهر را به قطب جدید نخبه پروری بسکتبال ایران تبدیل کند.

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط ادراك خبر در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!