جمعه, ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2024-03-01
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 5275 |
تاریخ انتشار : ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۴ |
119 بازدید
۰
3
ارسال به دوستان
پ

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مراسم رونمایی و بازدید از نمایشگاه دستاورد‌های هسته‌ها، واحد‌های فناور و شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، برگزار شد. این مراسم با حضور دکتر “علی خیرالدین” معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر “سیدمحمد مقیمی” رئیس دانشگاه تهران، دکتر “مهدی فکور” معاون پژوهشی […]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مراسم رونمایی و بازدید از نمایشگاه دستاورد‌های هسته‌ها، واحد‌های فناور و شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، برگزار شد.

این مراسم با حضور دکتر “علی خیرالدین” معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر “سیدمحمد مقیمی” رئیس دانشگاه تهران، دکتر “مهدی فکور” معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه تهران، دکتر “علی اسدی” رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، سردار “احمد دولتخواه” رئیس فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا و شرکت‌های فناور و صاحبان‌ایده برگزار شد.

دکتر “مهدی فکور” معاون پژوهشی دانشگاه تهران با اشاره به شعار سال ۱۴۰۱ مبنی بر تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی گفت: دانشگاه تهران در جهت تحقق این ماموریت، همت عالی خود را به کار برده است. از موضوعات مطرح شده در تیم جدید دانشگاه تهران، تشکیل نظام یکپارچه پژوهش و فناوری است که در سایه آن از تمام امکانات دانشگاه تهران به صورت هم‌افزا در جهت تحقق اهداف استفاده خواهیم کرد.

دکتر فکور با بیان اینکه در جلسات هیئت رئیسه به طراحی الگویی مطابق با ملاحظات پارک دانشگاهی پرداخته شده است، اظهار کرد: پارک دانشگاهی یک پشتوانه دانشگاهی دارد بدین ترتیب اساتید و دانشجویان می‌توانند از ظرفیت‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در جهت تحقق‌ ایده‌های خود بهره ببرند. علاوه بر این موضوع پذیرش واحد‌های فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان با شیوه قبل و به قوت خود انجام می‌شود.

دکتر “علی اسدی” رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به شعار سال کشور و شعار دانشگاه تهران گفت: اهداف و ماموریت‌های عالی، وظایف ما را در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران سنگین‌تر می‌کند. ‌امید است با حمایت‌های دانشگاه تهران و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاه و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران این مهم را به سرانجام برسانیم.

وی همزمانی این مراسم را با شب قدر به فال نیک گرفت و گفت: ان‌شااللّه با بسیج همه نیرو‌ها، هم‌فکری و هم‌اندیشی، استفاده از تمام ظرفیت‌های دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و همچنین شرکت‌های عضو و مستقر در تحقق شعار سال با پرچمداری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گام برداریم.

دکتر اسدی به برنامه‌ریزی برگزاری جلساتی با دانشکده‌های دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: در این جلسات به گفت‌و‌گو و تدوین برنامه‌هایی جهت تحقق اهداف عالی کشور و دانشگاه تهران خواهیم پرداخت.

وی از دیپلماسی دانش‌بنیان یاد کرد و گفت: این موضوع در معرفی ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدات‌ ایشان در عرصه جهانی و همچنین جذب سرمایه بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

دکتر “علی خیرالدین” معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز با بیان اینکه دانشگاه تهران نماد آموزش عالی کشور و پیشرو در امر آموزش، پژوهش و فناوری است گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نخستین پارک دانشگاهی است که در سال ۱۳۸۴ از شورای گسترش، مجوز رسمی دریافت کرده و فعالیت‌های حوزه فناوری این دانشگاه ۲۰ ساله شده است.

خیرالدین با اشاره به هدف دانشگاه تهران یعنی استقرار ۲۰۰۰ واحد فناور اظهار کرد: این امر با کمک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: در تلاشیم تا از دانشگاه نسل دوم به دانشگاه کارآفرین یعنی دانشگاه نسل سوم برسیم و پس از آن با تحقق دانشگاه کارآفرین با مسئولیت اجتماعی، دانشگاه نسل چهارم را خواهیم داشت.

خیرالدین با اشاره به فعالیت‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تصریح کرد:‌ امید است که به صورت گسترده‌تر شاهد حضور و مشارکت اساتید و اعضای هیئت علمی در حوزه فناوری باشیم. نرخ این مشارکت در سطح کشور ۱۰ درصد است و در تلاشیم تا با اجرای حمایت‌های متنوع این نرخ را افزایش دهیم. با ورود اساتید به این حوزه تعداد شرکت‌های اسپیناف و زایشی در دانشگاه بیشتر خواهد شد و این امر در بحث اشتغال و تولید دانش‌بنیان بسیار اثرگذار خواهد بود.

خیرالدین در ادامه به معرفی طرح دستیار فناوری پرداخت و گفت: در این طرح، پارک‌های علم و فناوری به عنوان میزبان تعریف شده و اعتباری را دریافت می‌کنند و دانشجویان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری همزمان با تحصیل خود می‌توانند در شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان مهمان وارد شده و ضمن دریافت حقوق، مهارت‌های جدید آموخته و علاوه بر آن‌ ایده خود را به یک نمونه و کار آزمایشگاهی تبدیل کرده و مشکلی را حل کنند. در این طرح دانشجویان به مدت ۶ ماه مشغول به فعالیت بوده و دانشجویان کارشناسی یک میلیون تومان، کارشناسی ارشد دو میلیون تومان و دکتری سه میلیون تومان حقوق دریافت خواهند کرد. مسائل مرتبط با طرح دستیار فناوری انجام شده و آیین‌نامه طرح به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

دکتر خیرالدین از گرنت‌های فناوری نیز صحبت کرد و گفت: این گرنت‌ها به دانشجویان ارشد و دکتری که در راستای مباحث فناورانه و نیاز جامعه مشغول به فعالیت هستند، تخصیص می‌یابد. مبلغ این گرنت‌ها بین ۲۰ تا ۸۰ میلیون تومان است و کلیه این مبلغ در اختیار دانشجویان و در جهت تهیه تجهیزات آزمایشگاهی و نیاز مرتبط با طرح اختصاص خواهد یافت.

خیرالدین به موضوع تور‌های فناوری پرداخت و گفت: بسیاری از مدیران و کارشناسان در حوزه‌های مختلف با مباحث مرتبط با فناوری آشنا نیستند. در همین جهت آیین‌نامه‌ای در دست تدوین است تا پارک‌های علم و فناوری به عنوان میزبان به اجرای این تور‌ها بپردازند. ظرفیت‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نشان‌دهنده توانایی این مجموعه در پیشرو بودن به منظور اجرای این طرح است.

دکتر “سیدمحمد مقیمی” رئیس دانشگاه تهران با اشاره به شعار تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین گفت: با توجه به این مأموریت، تکلیف مشخص است و ظرفیت‌های دانشگاه تهران می‌بایست تماماً در این راستا قرار بگیرد.

مقیمی با تأکید بر اینکه تمرکز بر دانش‌بنیان‌ها به خصوص پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به عنوان بستر دانش‌بنیان در کشور اولویت ما قرار گرفته است، اظهار کرد: در کل در پارک‌های علم و فناوری کشور ۱۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان مستقر هستند اما هدف‌گذاری دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۱، استقرار ۲۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه با بیان اینکه علاوه بر شرکت‌های دانش‌بنیان، انجمن‌های علمی دانشجویی نیز مشتاق به راه‌اندازی کسب وکار و شرکت در فرایند‌های فناورانه هستند، تصریح کرد: مسائل مرتبط با تأمین بودجه و موضوعات مربوط به زیرساخت از جمله مشکلاتی است که با آن مواجهیم و در تلاشیم آن را با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین مشارکت سایر بخش‌های دانشگاه تهران حل کنیم.

مقیمی با تأکید بر اهمیت دانش‌بنیان‌ها و اولویت قرار دادن‌، گفت: مطابق با برنامه‌ریزی‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی و غیردانشگاهی در ۵۰۰ هکتار زمین در پردیس کاسپین با همکاری مقامات محلی مستقر خواهند شد. مجموعه کاسپین با هدف ارتقای دانش‌بنیان‌ها راه‌اندازی شده و توسعه خواهد یافت.

مقیمی با بیان اینکه امروزه دانشجویان دریافته‌اند که آموزش کلاسیک صرف کافی نیست گفت: همین امر سبب شده تا دانشجویان درصدد راه‌اندازی کسب و کار شخصی و ارزش‌آفرینی برای دیگران باشند. فقدان مهارت‌های مرتبط با این موضوع با برگزاری کارگاه‌های مرتبط حل خواهد شد. با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بستری برای دانشجویان مشتاق فراهم و پیشرفت در این حوزه محقق خواهد شد.

مقیمی با اشاره به ساختار جدید پارک و ریاست دکتر اسدی یادآور شد: با آسیب‌شناسی‌های انجام شده و شناسایی فرصت‌ها در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران می‌توان در راستای تحقق اهداف عالی کشور و دانشگاه گام برداشت.

در ادامه این مراسم از محصول فناورانه شرکت صنعت و آبادانی خانه توسعه پاک مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با عنوان آویز‌های آکوستیک رونمایی شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط ادراك خبر در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!