چهارشنبه, ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-04-24
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 6471 |
تاریخ انتشار : ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۱ |
91 بازدید
۰
3
ارسال به دوستان
پ

مسوولان بهداشت و درمان  در عین حال بر اقدامات کنترلی و مراقبت‌های بهداشتی به ویژه درباره سویه‌های جدید ویروس کرونا تاکید دارند و معتقدند که اگرچه در این زمینه نگرانی وجود ندارد، اما رصد و پایش سویه‌های جدید به طور جدی در دستور کار وزارت بهداشت و درمان قرار دارد. پوشش وسیع واکسیناسیون عمومی و […]

مسوولان بهداشت و درمان  در عین حال بر اقدامات کنترلی و مراقبت‌های بهداشتی به ویژه درباره سویه‌های جدید ویروس کرونا تاکید دارند و معتقدند که اگرچه در این زمینه نگرانی وجود ندارد، اما رصد و پایش سویه‌های جدید به طور جدی در دستور کار وزارت بهداشت و درمان قرار دارد.

پوشش وسیع واکسیناسیون عمومی و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در کاهش آمار مرگ و میر کرونایی و میزان مبتلایان روزانه به این بیماری نقش بسزایی داشته است و تداوم آن همچنان به رعایت پروتکل های بهداشتی، پرهیز از دورهمی‌ها، ترددهای غیر ضرور و تزریق دزهای کامل واکسن بستگی دارد.

مسئولان بهداشت و درمان تاکید دارند که افراد بالای ۷۰ سال که بیش از ۳ ماه از واکسیناسیون دُز سوم آنها گذشته، لازم است، برای دریافت دُز نوبت چهارم به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

در حال حاضر ۳۳ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۲۱ شهرستان در وضعیت زرد و ۹۴ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند و هیچ شهرستان وضعیت قرمز در نقشه کشور وجود ندارد.   

متاسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۷ هموطن دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادد .

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، از دیروز(دوشنبه) تا امروز ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵۷۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۱۰۱ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۵۷۶ نفر رسید.

همچنین تا کنون ۶ میلیون ۹۹۲ هزار و ۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

۱۰۶۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین ۱۷ بیمار کووید۱۹، طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴۱ هزار و ۱۳۱ نفر رسید.

تا کنون ۵۱ میلیون و ۲۶۱ هزار و ۶۴۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.در شبانه روز گذشته نیز ۲۲ هزار و ۹۶۷ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

تا کنون ۶۴ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۳۰۷ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۵۷۶ هزار و ۴۵۳ نفر دُز دوم و ۲۷ میلیون و ۸۰ هزار و ۸۴۸ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۹ میلیون و ۷ هزار و ۶۰۸ دُز رسید.

کرونا تاکنون چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و امیکرون جدیدترین نسخه جهش یافته این ویروس است.

آخرین اخبار از وضعیت کرونایی استان ها

یاسوج / سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: هم اکنون ۴۲بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۱۳نفر مبتلای قطعی و ۶ نفر از این بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

محمد غلام نژاد افزود: در مدت ۲۴ ساعت گذشته در کهگیلویه وبویراحمد فوت ناشی از کرونا وجود نداشته است.

وی افزود: شمار قربانیان این بیماری در کهگیلویه و بویراحمد همچنان هزار و۱۲۸ نفر است.

اردبیل / رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: با فوت ۲ نفر دیگر از مبتلایان بستری کرونا طی شبانه‌روز گذشته، مجموع جان‌باختگان ۶ موج شیوع کرونا در استان اردبیل در مدت ۲۶ ماه گذشته به ۲ هزار و ۸۰۱ نفر رسید.

دکتر علی محمدیان اردی همچنین از بستری پنج بیمار جدید مبتلا به کرونا طی شبانه‌روز گذشته در استان اردبیل خبر داد و گفت: آمار بیماران بستری همزمان مبتلا به کرونا در استان اردبیل طی شبانه‌روز گذشته نیز ۴۶ نفر بوده است.

وی بیان کرد: در ادامه روند کاهشی شیوع کرونا، شمار بستری مبتلایان بدحال کووید.۱۹ در مراکز درمانی استان اردبیل طی شبانه‌روز گذشته به هشت نفر و تعداد افراد ترخیص شده بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان نیز به ۹ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل افزود: در ادامه روند کاهشی شیوع و بر اساس آخرین وضعیت اعلام شده توسط ستاد ملی کرونا، هم‌اکنون چهار شهرستان اردبیل، مشگین‌شهر، پارس‌آباد و خلخال در وضعیت آبی، شهرستان‌های نیر، نمین، اصلاندوز، بیله‌سوار، کوثر و گرمی در وضعیت زرد و شهرستان سرعین در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارند.

کیش / رییس مرکز توسعه سلامت جزیره کیش گفت: با تلاش کادر درمان هم اکنون تزریق واکسن کرونا در نوبت های اول تا چهارم در این جزیره از مرز ۱۴۳ هزار دُز عبور کرد.

محمدرضا رضانیا اظهار داشت: تاکنون در این جزیره ۱۴۳ هزار و ۳۹۸ دُز واکسن کرونا در این جزیره تزریق شده که شامل ۵۹ هزار و ۳۶۶ دُز در مرحله اول، ۵۳ هزار و ۴۴۲ دُز در نوبت دوم، ۳۰ هزار و ۵۷۰ دُز در نوبت سوم و ۲۰دُز در نوبت چهارم است.

وی با بیان اینکه هم اکنون دُز چهارم تنها در بین جامعه پزشکی، بیماران خاص و افراد سالمند بالای ۸۰ سال تزریق می شود افزود: هم اکنون میانگین تزریق دُز سوم واکسن کرونا در رنج سنی بالای ۱۸ سال ۶۳ درصد ،   در رده سنی ۱۲ تا ۱۸ سال ۸۵ درصد و در رده سنی پنج تا ۱۲ سال ۳۰ درصد است.

بندرعباس /  سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در شبانه روز گذشته ۱۲ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری شدند که با احتساب این شمار، مجموع بستری های کووید ۱۹ در هرمزگان به ۳۴ نفر رسید.

دکتر فاطمه نوروزیان اظهار داشت: از مجموع بستری ها هشت نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند که حال ۱ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه روند شیوع کرونا در هرمزگان در یک شیب نزولی قرار دارد و در اردیبهشت ماه تاکنون ۹ روز بدون فوتی کرونا برای استان ثبت شده و آمار فوتی ها در رقم ۲ هزار و ۶۱۵ نفر ثابت مانده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان داشت: در تمام شاخص های کرونا از جمله شاخص فوتی، موارد مثبت ، بستری و بیماران بدحال شاهد کاهش هستیم که البته پایداری این روند نیازمند رعایت هر چه بیشتر پروتکلهای بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون به ویژه برای کودکان ۵ تا ۱۲ سال است.

خرم‌آباد / معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: طی شبانه روز گذشته یک نفر دیگر به دلیل ابتلا به کرونا در استان جان باخت و شمار قربانیان به ۲ هزار و ۸۳۶ نفر رسید. .

مریم کوشکی اعلام کرد: ۲۲مبتلای جدید کرونا طی شبانه روز گذشته در این استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۲۱۸ هزار و ۱۵ نفر رسید.

وی اظهار داشت: اکنون ۸۱بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری و تحت درمان هستند.

شهرستان های ازنا، الیگودرز، بروجرد، پلدختر، چگنی، خرم آباد، دلفان، سلسه، کوهدشت و رومشکان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

قزوین / سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت:  در حال حاضر ۶۳ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۱۵ تن از این تعداد طی شبانه روز گذشته به این جمع افزوده شده‌اند.

عبدالله دیدبان افزود: هم اکنون چهار بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی این استان بستری و ۲۲ بیمار نیز طی ۲۴ ساعت گذشته از بیمارستانهای استان قزوین ترخیص شده‌اند.
وی اظهار داشت: خوشبختانه امروز هیچ فوتی کرونایی در استان گزارش نشده است . 
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان قزوین گفت: تاکنون ۵۰ هزار و ۵۲۶  نفر در بیمارستان‌های این استان بستری و ۴۱ هزار و ۲۹۷  نفر نیز از مراکز درمانی ترخیص شده‌اند.

سمنان / طبق اعلام کمیته اطلاع رسانی ستاد مقابله با کرونای استان سمنان، ۴۱ فرد مشکوک به کرونا در شبانه‌روز گذشته به مراکز درمانی استان مراجعه کردند و جواب آزمایش ۶ فرد مثبت شد.

به‌ گزارش کمیته اطلاع رسانی ستاد مقابله با کرونا استان سمنان، طی ٢۴ ساعت گذشته در این استان، ۲۷ فرد مشکوک به کووید۱۹ به مراکز دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان و ۱۴ نفر نیز به مراکز دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برای درمان کرونا مراجعه کردند. 

کرج  / سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد: تعداد بستری های روزانه کووید۱۹ در این استان پس از ماه ها طی ۲۴ ساعت گذشته تک رقمی شد.

دکتر «شهرام صیادی » گفت : ۹ بیمار با علائم کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته  در مراکز درمانی استان بستری شدند که اکنون در مجموع ۹۶ بیمار کووید۱۹ در این مراکز تحت درمان قرار دارند.

وی بیان داشت : در این مدت خوشبختانه هیچ مورد مرگ کرونایی در استان البرز ثبت نشد و شمار متوفیان کووید۱۹ بر روی عدد ۶ هزارو۸۳۱ نفر طی ۴۸ ساعت گذشته ثابت ماند.

قم / رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه ۹۰ بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی قم بستری هستند، گفت: در شبانه روز گذشته موردی از فوت کرونا مثبت در این استان ثبت نشده است.

مهدی مصری بیان کرد:  در ۲۴ ساعت منتهی به سیزدهم اردیبهشت ماه جاری، ۲۲ بیمار با علائم کرونا پذیرش شدند.

وی با اشاره به بستری بودن ۱۰ بیمار کرونا مثبت در قم، ادامه داد: ۵ بیمار کرونایی بستری در مراکز درمانی قم در وضعیت وخیم این بیماری قرار دارند.

همدان / سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: آمار روزانه مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در این استان برای دومین روز متوالی صفر شد به نحوی که در ۴۸ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی بر اثر ویروس کرونا گزارش نشده است.

«علیرضا توقیری»  افزود: آمار متوفیان کرونا در استان همدان از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون به سه هزار و ۳۳۷ نفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین با شناسایی ۳۰ بیمار بستری جدید مشکوک و قطعی مبتلا به کرونا، شمار بیماران بستری در بیمارستان های استان همدان به ۱۹۴ نفر رسید.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط ادراك خبر در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!