جمعه, ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2024-03-01
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 7167 |
تاریخ انتشار : ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰ |
86 بازدید
۰
2
ارسال به دوستان
پ

کارشناسان حوزه بهداشت و درمان استمرار روند کاهشی آمار مبتلایان به ویروس کرونا را در گروه اهتمام مردم دررعایت دستورالعمل بهداشتی و تزریق واکسن به ویژه تکمیل واکسیناسیون عنوان  می کنند. آنان تاکید دارند که افراد بالای ۷۰ سال که بیش از ۳ ماه از واکسیناسیون دُز سوم آنها گذشته، لازم است، برای دریافت دُز نوبت […]

کارشناسان حوزه بهداشت و درمان استمرار روند کاهشی آمار مبتلایان به ویروس کرونا را در گروه اهتمام مردم دررعایت دستورالعمل بهداشتی و تزریق واکسن به ویژه تکمیل واکسیناسیون عنوان  می کنند. آنان تاکید دارند که افراد بالای ۷۰ سال که بیش از ۳ ماه از واکسیناسیون دُز سوم آنها گذشته، لازم است، برای دریافت دُز نوبت چهارم به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

اگرچه که شاخص ها همگی نشان از روند نزولی کرونا دارد، اما این به معنای پایان این بیماری نیست، زیرا که ما هنوز نگران ورود سوش های جدید بیماری از کشورهای شرق آسیا هستیم و از همین رو باید انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکلهای بهداشتی بسیار جدی گرفته شود.

در نتیجه انجام واکسیناسیون است که ما امروز شاهد کاهش فوتی ها و بستری ها در سراسر کشور و از همین رو تکمیل واکسیناسیون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و مردم باید آن را جدی بگیرند.

تازه ترین آمار از شرایط کرونایی کشور/ فوتی‌های روزانه تک رقمی شد

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد:طی ۲۴ ساعت گذشته ۷ هموطن دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان‌باخته و بدین ترتیب مجموع فوتی‌های این بیماری به ۱۴۱ هزار و ۱۳۸ نفر در کشور رسید.

 همچنین در شبانه روز گذشته به غیر از کرمان با ۲ نفر فوتی و استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، البرز، همدان و گیلان با یک فوتی، در ۲۵ استان کشور هیچ موردی از مرگ و میر بیماران کووید۱۹ ثبت نشده است. 

از دیروز تا امروز ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۵۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۶۶ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۵۷۶ نفر رسید.

تا کنون ۶ میلیون ۲۲۳ هزار و ۸۲۸ نفر از بیماران نیز بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

۱۰۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

اکنون ۳۳ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۲۱ شهرستان در وضعیت زرد و ۹۴ شهرستان در وضعیت آبی قرار گرفته و هیچ شهرستانی در وضعیت قرمز در نقشه کشور وجود ندارد.   

تا کنون ۶۴ میلیون و ۳۵۱ هزار و ۴۰۳ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۵۷۸ هزار و ۱۹۶ نفر دُز دوم و ۲۷ میلیون و ۸۳ هزار و ۶۴۱ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۹ میلیون و ۱۳ هزار و ۲۴۰ دُز رسیده است.

آخرین اخبار از وضعیت کرونایی استان ها

کردستان 

بعد از ۲سال و ۲ ماه کردستان بدون کرونا شد و موردی از بیمار جدید در این استان به ثبت نرسیدو امروز کردستان سومین روز پیاپی بدون فوتی کرونا را پشت سر گذاشت و آمار فوت شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا تا کنون را ۲ هزار و ۱۸ نفر اعلام شد .

در حال حاضر ۳۴ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۲۰ نفر در سنندج، چهار نفر در سقز، هفت نفر در مریوان، یک نفر در قروه و ۲ نفر در کامیاران تحت مداوا قرار دارند. اکنون ۱۱ بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی سی یو) بستری هستند.

تا کنون ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار دُز واکسن کرونا در استان تزریق شده است، گفت: تاکنون ۳۸۷ هزار و ۵۴۴ نفر دُز سوم واکسن را تزریق کرده اند که معادل ۳۳ درصد جمعیت استان است. تاکنون بیش از ۱۷ درصد از کودکان پنج تا ۱۲ سال استان واکسینه شده اند و یکی از شرط های حضور در کلاس های درس مدارس و دانشگاه ها تزریق حداقل ۲ دُز واکسن است.

سیستان و بلوچستان 

نخستین روز بدون نتیجه مثبت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ثبت شد ،با وجود دریافت و بررسی ۴۸ نمونه مشکوک به کرونا، هیچکدام از این نمونه‌ها مثبت نبود و بعد از ۷۹۷ روز بدون نتیجه مثبت کرونا را در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان پشت سر گذاشتیم.

در ۲۴ ساعت منتهی به صبح سه شنبه سیزدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ تعداد چهار مورد جدید آزمایشگاهی توسط همکارانمان در سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی استان شناسایی شدند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: خداوند را به جهت این شرایط نسبتا مناسب شکرگذاریم و از تلاش‌های کادر بهداشت و درمان و سایر نهادهای مرتبط با سلامت تشکر  می‌کنیم.

هرمزگان 

با فوت یک پیرمرد ۹۰ ساله در شهرستان پارسیان بر اثر ابتلا به کرونا در شبانه روز آمار فوتی های کرونا در هرمزگان به رقم ۲ هزار و ۶۱۶ نفر رسید.  در حال حاضر نیر ۲۴۶ نفر در هرمزگان مبتلا به کرونا هستند که از این شمار ۳۲ نفر در بیمارستان بستری بوده و پنج نفر از آنها در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر هستند.

بیشتر مناطق استان در وضعیت به نسبت کم خطری قرار دارند، اما هنوز این شرایط تثبیت نشده و لازمه حفظ آن و بهبود اوضاع، تداوم رعایت پروتکلهای بهداشتی به ویژه زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی و همچنین تکمیل واکسیناسیون است.

تاکنون در استان سه میلیون ۴۶۸ هزار و ۴۶۸ دز واکسن کرونا تزریق شده که از این میزان، یک میلیون و ۵۰۵ هزار و ۶۷ دز در مرحله نخست، یک میلیون و ۳۱۷ هزار و ۸۱۷ دز در مرحله دوم و ۶۴۵ هزار و ۶۰۲ دز در نوبت سوم تزریق شده است.

زنجان 

استان همچنان روزهای بدون فوتی کرونایی را سپری می‌کند و مجموع شمار فوتی‌های ناشی از کرونا در این استان یک‌هزار و ۹۱۳ نفر ثبت شده است. در زمان حاضر شمار بیماران بیمار مبتلا به کووید- ۱۹ در بیمارستان‌های این استان ۳۹ نفر است که این میزان نسبت به روزهای گذشته اندکی افزایش دارد.

 از ابتدای شیوع کرونا تاکنون آمار مبتلایان مثبت کرونای سرپایی بر اساس یافته‌های آزمایشگاهی در این استان به ۱۵۸ هزارو ۷۱۳ نفر رسیده است که ۷ مورد آن مربوط به روز گذشته است.

طبق گزارش های اعلام شده تاکنون موارد مثبت بستری نیز بر اساس یافته های آزمایشگاهی به ۱۴ هزارو ۳۴۶ نفر در استان زنجان رسیده است که ۱۲ هزارو ۴۲۴ نفر از آنان بعد از بهبودی از بیمارستان مرخص شدند.

چهارمحال و بختیاری

شناسایی ۱۳ مبتلای به کرونا طی شبانه‌روز گذشته  که با احتساب موارد جدید، مجموع مبتلایان به کرونا در استان به ۹۸ هزار ۲۸۷ نفر رسید. در مجموع ۳۲ بیمار در بخش‌های کرونایی مراکز درمان استان بستری هستند که از این تعداد آزمایش ۱۹ بیمار مثبت قطعی اعلام شده  و حال عمومی سه بیمار وخیم گزارش شده است.

در شبانه‌روز گذشته مورد فوتی ناشی از کرونا در استان گزارش نشده و بیش از ۱۰ روز است که موارد مرگ و میر کرونا در استان به صفر رسیده است.

بر اساس جدیدترین رنگبندی شیوع کرونا، شهرستان بروجن در وضعیت نارنجی (پرخطر)، شهرستان لردگان در وضعیت آبی (کم خطر) و شهرستان‌های شهرکرد، بن، فارسان، اردل، سامان، خانمیرزا، کیار و کوهرنگ نیز در وضعیت زرد (خطر متوسط) شیوع کرونا قرار گرفته است.

کرمانشاه 

 تعداد مبتلایان کرونایی بستری در مراکز درمانی استان هم‌اکنون ۵۵ نفر است که این تعداد نسبت به روز قبل ۱۶ نفر کمتر است.۲۶ نفر از بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند که حال ۲ نفر از آن‌ها وخیم است. چهار نفر شامل یک بیمار مثبت بستری و سه بیمار سرپایی مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز قبل ۱۱ نفر کمتر است.

در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰ بیمار در مراکز درمانی استان با علایم کرونا بستری و ۴۶ نفر هم پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند. در شبانه‌روز گذشته فوتی براثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹ در استان نداشتیم، و مجموع جان‌باختگان کرونا از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون سه هزار و ۱۳۶ نفر است.

مازندران 

 ثبت ۱۰ شبانه‌روز پیاپی بدون مرگ کرونایی در مازندران طی ۱۰ روز اخیر، کاهش آمارهای بستری‌شدگان و بیماران بدحال کرونایی و وضعیت کلی نقشه کرونایی این استان نشان می‌دهند که مازندران آرام‌ترین روزهای کرونایی‌اش از زمان آغاز موج نخست کووید۱۹ را می‌گذراند.

مراکز درمانی مازندران روزهای آرام و کم‌تنشی را می‌گذرانند. پس از آغاز روند کاهشی آمارهای موج ششم کرونا در مازندران که از دهه سوم بهمن آغاز شد، روند کاهشی آمارها تقریبا در شیبی آرام تا کنون ادامه یافت. حتی با وجود برخی نوسان‌های مقطعی که احتمال ایجاد قله‌های جدید برای موج ششم و چندقله‌ای شدن موج ششم کرونا در مازندران را مطرح می‌کرد، فرآیند کاهشی آمارها حفظ شد.

بیشترین تعداد بستری‌شدگان کرونایی مازندران در موج ششم همه‌گیری کووید۱۹ مربوط به ۲۱ بهمن پارسال بود که یکهزار و ۷۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شده بودند. از آن پس روند بستری‌های روزانه و سایر آمارهای کرونایی در مسیری کاهشی قرار گرفتند و مرگ‌های کرونایی استان نیز روز به روز کمتر شدند ، تا این‌که آرام‌ترین روزهای کرونایی مازندران طی دو سال اخیر در همین دو هفته گذشته، یعنی از ابتدای اردیبهشت تا امروز رقم خورد.

از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا امروز نیز مجموعا ۲۹ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند که ۲۸ نفر مربوط به فروردین است و یک مرگ کرونایی هم در اردیبهشت ثبت شد.

خراسان شمالی 

در شبانه روز گذشته ۱۷ بیمار کووید۱۹ در مراکز درمانی استان خراسان شمالی بستری و تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفتند. با ادامه روند کاهشی مبتلایان به کرونا در استان، چندمین روز بدون فوتی کرونا در اردیبهشت ماه امسال ثبت شد.

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۲ هزارو ۲۱۱ نفر در خراسان شمالی بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند. با بستری ۱۷ مبتلای جدید در شبانه روز گذشته، هم اینک ۸۲ بیمار کووید۱۹ در بیمارستان های استان بستری و تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دارند.

هم اینک افزون بر ۹۸ درصد جمعیت هدف استان دُز اول، ۸۶ درصد دُز دوم و ۶۰ درصد نیز دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

گیلان 

آمارهای روزانه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان، حاکی از نزول بیماری کووید ١٩ در این استان است، بر این اساس طی ٢٣ روز اخیر با آرام شدن کرونا، آمار بستری های مبتلا به این بیماری در گیلان ۵۰ درصد کاهش یافت.

۱۰۱ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند، ١٩ بیمار نیز طی ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند و تعداد بیماران بدحال ۲۴ نفر  است.

تاکنون ۴۷ درصد از واجدین شرایط در گیلان شامل یک میلیون و ۴۷ هزار و ۶۲۹ نفر دز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

قزوین 

 در شبانه روز گذشته، سه بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند تا مجموع بستری‌های فعلی در مراکز درمانی استان به ۷۵ نفر برسد. هم اکنون سه بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی این استان بستری بوده و ۹ بیمار نیز طی ۲۴ ساعت گذشته از بیمارستانهای استان قزوین ترخیص شده‌اند و  طی این مدت هیچ فوتی کرونایی در استان گزارش نشده است.  
تاکنون بر اثر کرونا ۵۰ هزار و ۵۴۷ نفر در بیمارستان‌های استان بستری بوده و ۴۱ هزار و ۳۰۶ نفر نیز از مراکز درمانی ترخیص شده‌اند.
تاکنون موارد قطعی ابتلا به کرونا در استان ۱۴۳ هزار و ۸۲ نفر و موارد محتمل و مشکوک نیز به ۲۴ هزار و ۴۶۴ نفر رسیده و ۲ هزار و ۸۸۴ نفر نیز فوت کرده‌اند.
۹۶.۲۲ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال یک نوبت و ۸۹.۱۹ درصد نیز دو نوبت واکسن خود را دریافت کرده‌اند. تاکنون ۴۳.۳۷ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال استان نوبت سوم واکسن خود را دریافت کرده و همچنین ۱۸.۷۸ درصد جمعیت پنج تا ۱۲ سال نوبت اول و ۸.۳۲ درصد دو نوبت واکسن را تزریق کرده اند.

گلستان 

تعداد بستری‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا طی هفته گذشته در این استان حدود ۲۲ درصد کاهش یافته است. اکنون ۱۱۲ نفر به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان بستری هستند که این شمار در چهارشنبه هفته گذشته ۱۴۲ نفر بود که کاهش ۳۰ نفری را نشان می دهد.

در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی گلستان ۳۴ نفر به علت ابتلا به کرونا بستری هستند که حال ۱۹ نفر آنان وخیم و به ونتیلاتور متصل هستند.

بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی گلستان تاکنون سه میلیون و ۲۹۹ هزار و ۱۴۹ دُز واکسن کرونا در این استان تزریق شد که از جمعیت حدود یک میلیون و ۱۵۵ هزار نفری واجد شرایط، ۹۳.۸ درصد دُز اول را تزریق کردند. از مجموع افرادی که دُز اول را تزریق کردند، ۸۳.۹ درصد هم دُز دوم و ۳۳.۴ درصد هم دُز سوم را تزریق کردند.

تاکنون یک میلیون و ۴۹۸ هزار و ۴۱۸ دُز واکسن کرونا در نوبت اول، یک میلیون و ۲۸۳ هزار و ۵۷۷ دُز در نوبت دوم و ۵۱۱ هزار و ۱۵۴ دُز نوبت سوم واکسن کرونا در گلستان تزریق شد.

اردبیل 

با بستری ۹ بیمار جدید کرونایی در ۲۴ ساعت اخیر، تعداد بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی این استان به ۴۳ نفر رسید. در حال حاضر ۶ بیمار بدحال نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

با صفر شدن شمار فوتی‌های کرونا در استان اردبیل طی شبانه‌روز گذشته، مجموع جان‌باختگان ۶ موج شیوع کرونا در این استان در مدت ۲۶ ماه گذشته در رقم ۲ هزار و ۸۰۱ نفر باقی ماند.شهرستان‌ سرعین در وضعیت نارنجی ، شهرستان‌های اصلاندوز ، بیله‌سوار ، کوثر نیر ، نمین و گرمی در وضعیت زرد و شهرستان‌های اردبیل ، خلخال ، پارس‌آباد و مشگین‌شهر در وضعبت آبی قرار دارد.

لرستان 

 ۱۵ مبتلای جدید کرونا طی شبانه روز گذشته در استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۲۱۸ هزار و ۳۰ نفر رسید.همچنین طی شبانه روز گذشته هیچگونه فوتی به دلیل ابتلا به کرونا در لرستان گزارش نشده و همچنان شمار قربانیان ۲ هزار و ۸۳۶ نفر است.

اکنون ۷۸ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری و تحت درمان هستند.شهرستان های ازنا، الیگودرز، بروجرد، پلدختر، چگنی، خرم آباد، دلفان، سلسله، کوهدشت و رومشکان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

گزارش کرونایی استان ها

روزهای آرام کرونا در گیلان

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط ادراك خبر در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!