سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-12-06
کد خبر: 9467 |
تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷ |
29 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

محمد برزعلی روز شنبه در نشست خبری افزود: توجه و بهره گیری از ظرفیت مشارکت بخش خصوصی یکی از راه‌های اجرای نقشه علمی تقویت بخش کشاورزی استان به شمار می رود که در سال جاری تحقق این بخش با جدیت دنبال خواهد شد. وی ادامه داد: برای تقویت همکاری بین سازمان جهادکشاورزی و اتاق بازرگانی […]

محمد برزعلی روز شنبه در نشست خبری افزود: توجه و بهره گیری از ظرفیت مشارکت بخش خصوصی یکی از راه‌های اجرای نقشه علمی تقویت بخش کشاورزی استان به شمار می رود که در سال جاری تحقق این بخش با جدیت دنبال خواهد شد.
وی ادامه داد: برای تقویت همکاری بین سازمان جهادکشاورزی و اتاق بازرگانی گلستان به توانمندسازی تولید محصولات کشاورزی، ایجاد زیرساخت های صنایع غذایی و تبدیلی و رونق صادرات توجه ویژه می‌شود.
برزعلی، سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی هوشمند و استفاده از فناوری با لحاظ تغییر اقلیم در دنیا و منطقه و توسعه الگوی کشت با محوریت منابع آبی و براساس کشاورزی قراردادی و تبیین آن میان بهره برداران منطقه در تولید گندم، پنبه، برنج در اراضی دارای نسق و کلزا، به روزرسانی ادوات کشاورزی مطابق برنامه توسعه همه جانبه، افزایش حمایت بیمه ای محصولات کشاورزی، افزایش صنایع غذایی و تبدیلی، گسترش و ترویج فناوری های مرتبط با کم آبی و خشکسالی در منطقه، افزایش استفاده از تسهیلات بانکی، افزایش محصولات گواهی شده و ارگانیک، استفاده از شرکت دانش‌بنیان در افزایش تولید و بهره وری، توسعه زراعت چوب، توجه و استفاده بیشتر از ظرفیت دانش آموختگان کشاورزی و تداوم پیگیری خریدتضمینی محصولات کشاورزی متناسب با شرایط بازار را از جمله برنامه های راهبردی کوتاه، میان و بلند مدت جهادکشاورزی گلستان برشمرد.
 گلستان ۶۵۰ هزار هکتار زمین زراعی، ۳۳ هزار هکتار باغ، چهار میلیون و ۲۰۰ هزار واحد دامی، ۹۷۰ واحد مرغداری، ۸۵ هکتار گلخانه فعال، ۴۵۲هزار هکتار عرصه جنگلی و ۸۶۲ هزار عرصه مرتعی دارد که از این ظرفیت در تولید دانه های روغنی، مرغ، توتون و خاویار رتبه اول، پنبه، گندم و خرمالو رتبه دوم، شلتوک (برنج)، پیله تر ابریشم، میگو، ماهیان خاویاری، جو و زتیون استفاده می شود.

زراعت چغندر قند تضمین اصلاح خاک شور
معاون بهبود تولید گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان هم در این نشست خبری گفت: زراعت پاییزه چغندر قند در این استان نتیجه مطالعه محققان کشاورزی بوده و تضمین اصلاح خاک شور یکی از مزایای خوب آن است.
محمدرضا عباسی افزود: برخی زراعت پاییزه چغندر قند در استان را که عمده نیاز آبی آن از باران پاییزه و زمستانه تامین می شود با کشت بهاره این محصول در خراسان و با نیاز آبی ۱۵ تا ۱۷ هزار متر مکعبی اشتباه گرفته می‌گیرند.
وی ادامه داد: هر ساله می توان حداقل در  ۱۰ هزار هکتار از اراضی گلستان زراعت پاییزه چغندر قند را انجام داد و این زراعت ظرفیتی برای ایجاد فرصت های شغلی، تناوب زراعی با سایر محصولات از جمله گندم و جو، پایداری تولید و تامین علوفه دام و اصلاح خاک شور است.
به گفته وی سال زراعی قبل در اراضی اختصاص یافته به زراعت چغندر قند در شهرستان بندرترکمن، بدون نیاز به آبیاری و تامین آب موردنیاز از بارش ها، از هر هکتار ۵۰ تن محصول برداشت شد.

هدفگذاری ۵۲ هزار هکتار آبیاری تحت فشار
مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی گلستان هم گفت: در این استان تجهیز ۵۲ هزار هکتار به آبیاری تحت فشار تا افق ۱۴۰۴ هدفگذاری شده است.
سید محسن کیاالحسینی افزود : به بهره برداران علاقمند برای سرمایه گذاری در این حوزه به ازای هر هکتار علاوه بر کمک بلاعوض دولت، برای هر هکتار اجرای طرح آبیاری کم فشار هزار و ۱۵۰ میلیون ریال، آبیاری کلاسیک ۳۰۰ میلیون ریال، ماشین های آبیاری ۳۵۰ میلیون ریال، آبیاری قطره ای ۴۰۰ میلیون ریال بر اساس تورم سال ۱۴۰۰ تسهیلات بانکی ارایه می شود.
به گفته وی تاکنون ۸۰ هزار هکتار از اراضی زراعی گلستان به سامانه آبیاری نوین مجهز و در حال بهره برداری است که ۲۵ درصد از ۲۷۰ هزار هکتار اراضی نیازمند اجرای طرح مزبور استان را تشکیل می دهد.
کیاالحسینی ادامه داد: اجرای طرح آبیاری تحت فشار در سطح ۱۲ هزار هکتار در دست اجرا بوده و در صورت تامین اعتبار موردنیاز به میزان سه هزار میلیارد ریال امسال بهره برداری می شود.
تغییرات اقلیمی چند سال اخیر و شدت خشکسالی و کمبود منابع آبی، بهره گیری از آبیاری سنتی در بخش وسیعی از اراضی آبی و تناسب نداشتن آن با راندمان تولید در واحد سطح و تحمیل هزینه‌های سنگین بر دوش بهره‌برداران، ضرورت تسریع در گسترش اجرای آبیاری نوین را با حذف کامل آبیاری سنتی به عنوان یکی از نیازهای اساسی کشاورزی گلستان و رفع مشکل کم آبی این بخش و تولید ثروت برای ساکنان منطقه، دوچندان می کند.
سهم آب بخش کشاورزی در گلستان از محل منابع سطحی ۹۵۰ میلیون متر مکعب و آب زیرزمینی یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب است که علاوه بر این برای آبزی پروری ۱۰۰ میلیون متر مکعب از محل منابع سطحی در اختیار بهره برداران توسط شرکت آب منطقه ای استان قرار داده می شود.
۲۱۴ هزار بهره بردار بخش کشاورزی گلستان در سال زراعی گذشته چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی معادل پنج درصد تولیدات کشاورزی کشور را تولید و روانه بازار مصرف کردند.
اقتصاد اصلی استان گلستان با ۲ میلون نفر جمعیت بر پایه کشاورزی استوار است.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط ادراك خبر در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!