جمعه, ۱۱ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-12-02
کد خبر: 9805 |
تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۴ |
72 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

مرتضی تقی زاده طرنابی شنبه شب در لایو اینستاگرامی که با موضوع شیوع سرخک در کشور و اهمیت واکسیناسیون برگزار شد، با تاکید بر اینکه دولت و ملت هر کدام باید وظیفه خود را به درستی انجام دهند، افزود: موسسه رازی وظیفه ساخت واکسن را به هر میزانی که نیاز باشد، دارد و وزارت بهداشت […]

مرتضی تقی زاده طرنابی شنبه شب در لایو اینستاگرامی که با موضوع شیوع سرخک در کشور و اهمیت واکسیناسیون برگزار شد، با تاکید بر اینکه دولت و ملت هر کدام باید وظیفه خود را به درستی انجام دهند، افزود: موسسه رازی وظیفه ساخت واکسن را به هر میزانی که نیاز باشد، دارد و وزارت بهداشت نیز بایستی کار واکسیناسیون خود را به هر طریقی همچون راه اندازی کمپین انجام دهد.

وی با بیان اینکه در شرق کشور کمپین هایی برای واکسیناسیون علیه سرخک راه اندازی شده، اظهار داشت: این موسسه آمادگی دارد تا در کمترین زمان بین سه تا چهار میلیون دز دیگر واکسن سرخک تولید و در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد.

مدیر فراورده های پزشکی و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به تاریخچه مبارزه با بیماری سرخک و واکسیناسیون همگانی علیه این بیماری در کشور اشاره کرد و گفت: در سال های ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ سالانه بین ۱۰ تا ۱۵ هزار فوتی بر اثر این بیماری در بین اطفال و کودکان ثبت شده است.

تقی زاده طرنابی ادامه داد: سرخک یک بیماری ویروسی تنفسی است که نسبت به امیکرون شیوع زیادی دارد و بیماری های تنفسی قابل پیش بینی و پیشگیری نیست و امکان دارد در کمترین زمان کل جامعه را درگیر کند.

وی با بیان اینکه کرونا نیز یک بیماری ویروسی تنفسی بود که تمام جامعه را درگیر کرد، افزود: اگر یک خانم باردار به سرخک مبتلا شود می تواند منجر به بیماری های مننژیت و آنسفالی در فرزندش شود.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: اگر ۹۲ درصد جامعه علیه این بیماری واکسینه شوند تمام جامعه ایمن می شود.

وی با بیان اینکه مبارزه با بیماری سرخک فقط احتیاج به یک بار واکسیناسیون دارد، یادآور شد: واکسیناسیون سرخک از سال ۱۹۶۵ در کشور ما آغاز شد و سویه تولید شده توسط رازی یک سویه ژاپنی است که تولید آن با همکاری انیستیتو پاستور آغاز شد و ۱۲ میلیون دز از این واکسن در کشور ما مصرف شد.

مدیر فراورده های پزشکی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ادامه داد: پس از آن با همکاری آمریکایی ها و ژاپنی ها سویه جدیدتری از این واکسن تولید شد که رازی در سال های ۱۹۶۷ تا ۱۹۸۳ سویه آیکسی را با همکاری سه کشور معرفی کرد.

وی از مهمترین مزایای این واکسن را وجود کمترین عوارض ناشی از واکسیناسیون دانست و اضافه کرد: پایه ایمنی زایی در کشور با این سویه که همزمان با سال های انقلاب بود، شروع می شود که با بیش از ۹۵ درصد واکسیناسیون گردش ویروس در جامعه قطع شد.

تقی زاده طرنابی گفت: در سال ۱۹۷۲ تلفات ناشی از بیماری سرخک به زیر هزار نفر می رسد به طوریکه تا سال ۲۰۱۹ سومین سالی بود که هیچ مورد اندمیکی در کشور نداشتیم.

درگیری های نظامی در کشورهای همسایه افتخار به دست آمده ایران را از بین برد

وی با بیان اینکه کشور ما در منطقه ای است که بالاترین میزان آلودگی را دارد، افزود: مشکلات به وجود آمده در برخی از کشورهای همسایه همچون افغانستان و پاکستان برنامه واکسیناسیون را مختل کرد و این امر باعث شد تمام افتخاری را که به لحاظ ریشه کنی این بیماری به دست آورده بودیم از بین برود.

مدیر فراورده های پزشکی و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تصریح کرد: سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۹ سند ریشه کنی سرخک را به ایران اعطا کرد به طوریکه حتی ترکیه نیز این سند را دریافت نکرده است ولی ایران نخستین کشور در منطقه است که این سند را دریافت کرده است ولی به دلیل درگیری های نظامی در کشورهای همسایه این افتخار بزرگ از بین رفت.

تقی زاده طرنابی با بیان اینکه واکسن سرخک ویروس زنده ای است که بر روی سلول های مختلف تاثیرگذار است، گفت: سرخک زنگ خطری برای سایر بیماری هایی است که با واکسیناسیون جلوی شیوع آن گرفته می شود.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت بایستی به هر طریقی برنامه واکسیناسیون سرخک را در کشور اجرا کند، افزود: عده ای به دلیل ترس از عوارض واکسیناسیون از تزریق آن برای فرزندانشان خودداری می کنند و این در حالی است که هیچ واکسنی وجود ندارد که عوارض نداشته باشد در حالیکه سلامتی را نیز به ارمغان می آورد.

تقی زاده طرنابی بیان داشت: در مورد واکسن با کشورهای دیگر در داخل یک کشتی هستیم و سلامت ایرانی از افغانستانی و دیگر کشورها جدا نیست و باید به افغانستان کمک می کردیم و نمی گذاشتیم در داخل این کشور بیماری شعله بکشد.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: اکنون دود آتش بیماری در افغانستان به کشور ما رسیده است و ما در حال دادن هزینه آن هستیم.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در کرج مستقر است و بیشتر واکسن انسانی، دامی و طیور و همچنین سرم های درمانی ضد مار و عقرب گزیدگی کشور را تولید می کند.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط ادراك خبر در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!