دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-15
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 11453 |
تاریخ انتشار : ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹ |
99 بازدید
۰
4
ارسال به دوستان
پ

علیرضا الماسوندی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ضمن اشاره به برنامه جامع دولت به منظور مدیریت منابع آب در حوضه آبریز زاینده‌رود اظهارداشت: دولت در گام اول به منظور استقرار  ساختار حکمرانی موثر آب در حوضه آبریز زاینده رود تدوین نقشه راه مدیریت جامع منابع و مصارف حوضه بر اساس فاکتورهای اجتماعی، اقتصادی […]

علیرضا الماسوندی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ضمن اشاره به برنامه جامع دولت به منظور مدیریت منابع آب در حوضه آبریز زاینده‌رود اظهارداشت: دولت در گام اول به منظور استقرار  ساختار حکمرانی موثر آب در حوضه آبریز زاینده رود تدوین نقشه راه مدیریت جامع منابع و مصارف حوضه بر اساس فاکتورهای اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی را پیاده‌سازی می‌کند.

سرپرست حوضه آبریز زاینده‌رود گفت: گام اول استقرار نظام حکمرانی موثر در حوضه آبریز زاینده‌رود با تکمیل و پردازش اطلاعات و آمار منابع و مصارف آب برداشته می‌شود.

وی با اشاره به برنامه موجود به منظور ساماندهی اکولوژیک منابع آبی ادامه داد: اصلاح و توسعه نظام‌های بهره‌برداری از منابع آب در حوضه آبریز زاینده‌رود در کنار تقویت نقش و جایگاه آب در توسعه موزون گردشگری با استفاده از مزیت‌های طبیعی موجود و همچنین توسعه مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در طرح‌های آب و پساب در دستور کار است.

*مشارکت ذینفعان گام اول حرکت به سوی استقرار  نظام حکمرانی موثر آب در حوضه آبریز زاینده‌رود

معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران در بیان جزئیات نقشه راه مدیریت حوضه آبریز زاینده رود گفت: گام اول حرکت به سوی استقرار نظام حکمرانی موثر آب در حوضه آبریز زاینده رود مشارکت همه ذینفعان در مسئله مدیریت منابع آب به همراه یک ساختار شفاف بوده که در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به بستر فراهم شده برای استفاده از ظرفیت نخبگان در مدیریت منابع آب افزود: شرایط جذب سرمایه در همه حوضه‌های آبریز و به تبع آن در حوضه آبریز زاینده رود برای اجرای طرح‌های دانش‌بنیان در بخش مصارف از جمله مصارف صنعتی و کشاورزی مهیا شده است.

الماسوندی در بیان پروژه‌های اولویت‌دار حوضه آبریز زاینده رود تاکید کرد: مدیریت منابع آب در قالب دو بخش مدیریت خشکسالی و مدیریت سیلاب به پیش می‌رود و طرح‌های فناورانه و اولویت‌داری نظیر تغذیه مصنوعی آب‌خوان‌های واقع در این حوضه و مسئله مدیریت مصرف به عنوان رکن اساسی حکمرانی خوب در اولویت قرار گرفته است.

*جعبه ابزار استقرار نظام حکمرانی خوب منابع آب در زاینده رود تکمیل می‌شود

سرپرست حوضه آبریز زاینده‌رود در بیان توسعه زیرساخت‌ها و ابزارهای مدیریت منابع آب در حوضه آبریز زاینده‌رود گفت: توسعه زیرساخت‌های مدیریت منابع آب که متاسفانه در طول سال‌های اخیر متوقف شده بود، در همه حوضه‌های آبریز و همچنین حوضه آبریز زاینده رود بار دیگر فعال شده و با رویکرد جهادی توسط دولت مردمی به پیش می‌رود تا جعبه ابزار استقرار نظام حکمرانی خوب منابع آب تکمیل شود.

وی در تشریح اهمیت همدلی میان مسئولان منطقه‌ای ادامه داد: ایجاد وحدت رویه میان تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران استان‌های واقع در حوضه آبریز زاینده‌رود موضوعی است که توسط وزارت نیرو دنبال می‌شود.

الماسوندی تاکید کرد: این وحدت رویه به وسیله برگزاری جلسات و انجام هماهنگی کامل با تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیران منطقه‌ای به همراه مهیا کردن فضا برای تاثیرگذاری کلیه ذینفعان اعم از مشترکان و متولیان قابل دستیابی است.

این مقام مسئول در بیان اولویت‌های وزارت نیرو در حوضه آبریز زاینده‌رود گفت: تامین پایدار آب شرب با کیفیت برای کلیه مشترکان واقع در حوضه آبریز زاینده‌رود اولویت اساسی مدیریت منابع در حوضه آبریز زاینده‌رود است.

*برنامه تامین صفر تا صد آب صنایع با استفاده از پساب

الماسوندی در بیان برنامه دولت به منظور تامین آب مشترکان صنعتی گفت: حرکت به سمت شیوه‌های بازچرخانی آب و توسعه ویژه جایگزینی پساب به منظور تامین نیاز صنایع حوضه آبریز زاینده‌رود با هدف به صفر رساندن مصرف آب تازه در صنعت از برنامه‌هایی است که زمینه استفاده بهینه از منابع آبی موجود را مهیا می‌کند.

معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران در تشریح نگرش دولت به موضوع زاینده رود گفت: ایجاد نظام مدیریت و بهره‌برداری تلفیقی منابع آب سطحی و منابع آب زیرزمینی به منظور کاهش ریسک مخاطراتی نظیر فرونشست جزء برنامه وزارت نیرو در حوضه آبریز زاینده‌رود تلقی می‌شود.

الماسوندی در بیان برنامه مهم وزارت نیرو در زمینه ارتقای توان آموزش‌دهی به ذینفعان گفت: آموزش و اقناع‌سازی در قالب بسته‌های فرهنگی و اجتماعی متنوع به منظور ارتقای آگاهی کلیه بهره‌برداران و مردم جزء اساسی‌ترین برنامه‌های تدوین شده در حوضه آبریز زاینده رود است.

انتهای پیام/


لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط ادراك خبر در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!