دوشنبه, ۱ مرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-22
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 9499 |
تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۱ |
110 بازدید
۰
2
ارسال به دوستان
پ

ایسنا/خراسان رضوی نتایج تحقیقی در بریتانیا ادعا می‌کند که دوز تقویت‌کننده کووید آسترازنکا در برابر بیماری‌های شدید موثر است. به نقل از نیوز، طبق مطالعه‌ای که در بریتانیا انجام شد، سومین دوز واکسن آسترازنکا کووید-۱۹ در برابر بیماری‌های علامتی و بستری شدن در بیمارستان موثر است و محافظتی مشابه با تزریق دوز تقویت‌کننده پیشگیرانه فایزر […]

ایسنا/خراسان رضوی نتایج تحقیقی در بریتانیا ادعا می‌کند که دوز تقویت‌کننده کووید آسترازنکا در برابر بیماری‌های شدید موثر است.

به نقل از نیوز، طبق مطالعه‌ای که در بریتانیا انجام شد، سومین دوز واکسن آسترازنکا کووید-۱۹ در برابر بیماری‌های علامتی و بستری شدن در بیمارستان موثر است و محافظتی مشابه با تزریق دوز تقویت‌کننده پیشگیرانه فایزر ارائه می‌کند.

مطالعه‌ای که هنوز مورد بازبینی قرار نگرفته است و در تاریخ اول مه در مخزن پیش چاپ medRxiv ارسال شد، اثربخشی تقویت‌کننده واکسن آسترازنکا کووید (ChAdOx۱-S) را ارزیابی  و آن را با محافظت ارائه شده توسط واکسن فایزر کووید (BNT۱۶۲b۲) مقایسه کرد.

محققان آژانس امنیت سلامت بریتانیا، لندن، اثربخشی واکسن را با تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به همه بزرگسالان ۱۸ سال به بالا که با واکسن اولیه آستزارنکا و واکسن تقویت‌کننده فایزر واکسینه شده بودند، تخمین زدند. در مجموع ۴۳هزار و ۱۷۱ نفر دوز تقویت‌کننده آسترازنکا و ۱۳ میلیون و ۳۸ هزار و ۹۰۸  نفر دوز تقویت‌کننده فایزر دریافت کرده بودند.

نتایج نشان می‌دهد که پس از گذشت ۲۵ هفته یا بیشتر از واکسیناسیون اولیه با آسترازنکا، اثربخشی واکسن در برابر بیماری علامت‌دار پس از عفونت امیکرون در بین افراد ۴۰ تا ۶۴ سال و ۶۵ سال به بالا به ترتیب ۸.۰ درصد و ۱۹.۵ درصد بود.

یک هفته پس از دریافت تقویت‌کننده آسترازنکا اثربخشی واکسن در برابر عفونت علامت‌دار در بین افراد ۴۰ تا ۶۴ سال ۶۱.۲ درصد بود، در حالی که در بین دریافت‌کنندگان تقویت‌کننده فایزر برای همان گروه سنی ۵۸.۲ درصد بود.

با این حال، ۱۵ هفته یا بیشتر پس از دریافت دوز تقویت‌کننده، اثربخشی واکسن به ۳۷.۲ درصد برای تقویت‌کننده آسترازنکا و ۳۰.۶ درصد برای تقویت‌کننده فایزر کاهش یافت.

این گروه سطوح قابل مقایسه‌ای از محافظت در برابر عفونت علامت‌دار را در بین افراد ۶۵ سال و بالاتر مشاهده کردند.

محققان خاطرنشان کردند: «محافظت در برابر بیماری علامت‌دار در افراد ۶۵ سال و بالاتر به ترتیب ۶۶.۱ درصد و ۶۸.۵ درصد در میان افراد دریافت‌کننده واکسن‌های تقویت‌کننده  آسترازنکا و فایزر بود».

آنان گفتند: «محافظت پس از پنج تا ۹ هفته به ۴۴.۵ درصد و ۵۴.۱ درصد کاهش یافت».

نتایج این مطالعه نشان داد که محافظت در برابر بستری شدن در بیمارستان به دنبال عفونت امیکرون پس از دریافت تقویت‌کننده آسترازنکا به ۸۲.۳ رسید، در مقایسه با ۹۰.۹ درصد برای کسانی که تقویت‌کننده فایزر دریافت کردند.

به گفته محققان، این تحقیق استفاده از تقویت‌کننده آسترازنکا برای محافظت در برابر بیماری شدید ناشی از  کووید-۱۹ در محیط‌هایی که هنوز دوزهای تقویت‌کننده ارائه نکرده‌اند، پشتیبانی می‌کند.

آنان بیان کردند: نتایج نشان می‌دهد، کسانی که آسترازنکا را به‌عنوان یک تقویت‌کننده در انگلیس دریافت کرده‌اند، نیازی به واکسیناسیون مجدد ندارند.

انتهای پیام

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط ادراك خبر در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!